Koloběžky jsou IN

Koloběžka už dávno není pouze hrou nebo dětským urychlovacím prostředkem pro cestu do školy. Ba naopak! Ti, co kouzlu koloběžkování propadli, se obecně shodují, že je to ideální způsob zábavy a odreagování, který má ke všemu blahodárné účinky na lidské zdraví. To nejlepší je, že zvyšujeme fyzickou kondici a ani si to neuvědomujeme

Nemusíme trávit hodiny v posilovně nebo se trápit v potu tváře na běžeckých pásech a přitom již brzy na sobě začneme pociťovat, jak se nám krásně formuje postava. Než se dostaneme k samotným účinkům koloběhu, řekneme si něco málo k samotné technice jízdy. Při správném pohybu jsou do činnosti zapojeny téměř všechny svaly a navíc rovnoměrně, což se odrazí i na naší rychlosti. Jakmile se tedy naučíme ten správný styl, budeme schopni zvládnout cestu z práce rychlostí Formule 1 – kterou je možno sledovat na http://www.bet365.com/news/cs/betting – i v  dopravní špičce.

Jízda na koloběžce

Jízda na koloběžce je na první pohled jednoduchá, ovšem jako u každého sportu i zde platí, že optimální technika šetří energii a umožňuje dosáhnout maximálního výkonu. Základní postoj = důležitý předpoklad dobré jízdy. Je ovlivněn zejména konstrukcí koloběžky, ale u všech se držíme zásady být uvolněni.

Jezdec stojí v mírném pokrčení, hlavu v prodloužení trupu, jednou (stojnou) nohou koloběžce a druhou (odrazovou) má vedle. Stojná noha se dotýká stupátka celou ploskou, abychom ulevili opírajícím se rukám. Řidítka uchopíme ve vzdálenosti šíře ramen, přičemž se snažíme vyvarovat extenzi zápěstí.

Pasivní jízda je taková činnost, kdy jedinec nemusí vykonávat žádnou aktivitu, aby se pohyboval, a využívá možnosti terénu, pouze se snažíme zaujmout nejvýhodnější postoj. Při sjezdu je z hlediska bezpečnosti nejlepší stát oběma nohama na stupátku. Následné brzdění vychází ze sjezdového postoje, kdy paže propneme téměř do plné extenze, pokrčíme nohy, čímž přeneseme těžiště dozadu, a poté zastavujeme oběma brzdami zároveň. Při zastavení poté uvolníme nohu a došlápneme na podložku.

Aktivní jízda

U aktivní jízdy cyklicky konáme odrazy, které nás rozpohybují. Váha zůstává na stojné noze. Těžiště posouváme vpřed, stojná noha je v plné extenzi a odrazová se připravuje na došlap. K němu dochází mírně za stojnou nohou, kdy se odrazová končetina napíná v kyčli, koleni i hleznu a dochází k vytlačení koloběžky. Po dokončení odrazu volná noha směřuje vzad a vzhůru a uvolňuje se. Poté se vrací zpět do základního postavení s pomalým propnutím nohy stojné.

Nesmíme zapomínat na výměnu nohou během jízdy z důvodu jednostranného přetěžování. Neexistuje přesný počet odrazů, po kterém by se měly končetiny vystřídat, je to velmi individuální záležitost.

Celkově je jízda na koloběžce komplexní pohyb. Kromě svalů horních a dolních končetin efektivně posílíte a protáhnete i krční, hrudní a zádové svalstvo, což vám zaručeně pomůže odbourat nebo alespoň zlepšit nepříjemné tlaky v zádech. I fyzioterapeuti doporučují koloběžkování jako doplněk k rehabilitaci.

Zdravá jízda

Senzační na této aktivitě je, že nenudí, skvěle baví a přitom pomáhá rychle zhubnout a zlepšit vytrvalost. Tímto způsobem jste schopni spálit až o 30% energie víc než na kole. Výhodou nesporně je rozvržení pohybu na celé tělo, nejen na dolní končetiny. Oproti běhání jsou méně zatěžovány klouby nohou a z hlediska energetické náročnosti jsou na tom srovnatelně dobře. Jen si představte, že po ujetí 1 km provedete cca 200 podřepů!

O příznivém tvarování postavy a účinném boji proti obezitě tedy nemusím dlouze vyprávět. Pokud tedy nevíte, jak se definitivně zbavit pár kil navíc, neváhejte a pořiďte si koloběžku. Doporučujeme si pořídit buďto klasický typ se shodou velikostí obou koleček či tréninkovou variantu s dominancí předního kola. Uvidíte sami, jistě budete nadmíru spokojeni.

Autor: Lucie Kociánová


Zahradní fontány a pokojové fontánky pro krásný domov. | Magazín o bydlení a stylu na www.bydleniastyl.cz